W czasach, kiedy komunikacja wizualna stanowi bazę większości działań marketingowych, konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na formę przekazu reklamowego. W pracy naszej agencji wykorzystujemy nowoczesne rozwiązania technologiczne i najwyższej jakości produkty, które pozwalają nam realizować najbardziej unikalne projekty.

CMYK kolory

W naszej ofercie znaleźć można projektowanie graficzne oraz usługi poligraficzne wspierające działalność firm i osób prywatnych. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu systemu barwnego CMYK, uzyskujemy najwyższej jakości wydruki. CMYK to jeden z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w drukarniach. Gwarantuje najwyższą jakość w atrakcyjnej cenie.

Paleta kolorów CMYK

CMYK to paleta czterech podstawowych kolorów farb drukarskich: C – cyjan, M – magenta, Y – żółty, K – czarny. Połączenie tych barw w proporcji od 0% do 100% pozwala nam uzyskać pełną gamę kolorystyczną stosowaną w procesie wydruku wielobarwnych ulotek, plakatów, wizytówek czy innych materiałów reklamowych.

Dzięki precyzyjnemu określeniu udziału procentowego danej barwy uzyskuje się konkretny efekt kolorystyczny, który będzie w pełni odpowiadał potrzebom danego projektu. Wykorzystując przestrzeń barwową CMYK nie odtworzymy co prawda pełnej gamy kolorów występujących w przyrodzie, ale dla potrzeb drukarskich jest ich wystarczająco dużo.

CMYK - drukarka - tusze

CMYK a kolor czarny

C, M, Y – efektem połączenia tych trzech podstawowych barw z palety jest bardzo ciemny kolor, ale daleko mu do czystej czerni. Oglądając projekt na monitorze komputera może się nam wydawać, że jest to głęboka czerń, jednak po wydrukowaniu materiału barwa będzie bardziej przypominać ciemny, brudny brąz.

W związku z tym, wychodząc naprzeciw potrzebom przemysłu reklamowego i poligraficznego wzbogacono paletę CMY o barwę K, czyli key colour. Jest to czysta czerń, która świetnie prezentuje się na wydrukach. Warto podkreślić, że w przypadku drukowania materiałów czarno-białych stosowanie jednej barwy K zamiast mieszanki trzech pozostałych jest bardziej ekonomiczne.

Inne kolory w CMYK

Każdy człowiek nieco inaczej widzi kolory. Recepcja barw jest cechą indywidualną, ale można posłużyć się pewnym uproszczeniem i wyróżnić kilka „uniwersalnych” kolorów, które uzyskamy po połączeniu barw z palety CMYK. Dla przykładu: nasycony żółty można otrzymać po zmieszaniu koloru Y z niewielką ilością M.

Łącząc w odpowiednich proporcjach Y i C uzyskamy kolor zielony, a mieszając C i M – kolor niebieski z tonami fioletu. Kolor szary można otrzymać na kilka sposobów: poprzez połączenie C, M i Y, a także po dodaniu do palety CMY barwy K. W zależności od udziału procentowego danej farby, kolor będzie się różnił odcieniem i tonacją.

Wykorzystanie i zastosowanie CMYK

W codziennej pracy naszej drukarni korzystamy z szerokich możliwości palety kolorów CMYK. Rozwiązanie to umożliwia realizację najbardziej nietypowych projektów poligraficznych. Każdy klient może liczyć na kompleksową obsługę – od projektowania graficznego, poprzez doradztwo i wydruk materiałów reklamowych.

Zestaw podstawowych kolorów CMYK znajduje zastosowanie w różnego typu urządzeniach drukarskich. Druk farbami CMYK polega na nadrukowaniu obrazu złożonego z nasyconych danym kolorem małych punktów. Następnie nadrukowywane są kolejne warstwy farb w odpowiednich proporcjach (tzw. metoda rastra).

Różnica pomiędzy CMYK a RGB

Warto wiedzieć, że kolor projektu widzianego na ekranie monitora będzie się nieco różnił od tego na wydruku. Dlaczego tak się dzieje? Wszystkie urządzenia, takie jak monitory, aparaty cyfrowe, telewizory czy skanery działają w przestrzeni kolorystycznej RGB (Red, Green, Blue). Tymczasem urządzenia drukujące pracują w oparciu o model CMYK.

W związku z różnicą w zakresach kolorystycznych CMYK i RGB dobrze jest wykonać „próbny” wydruk materiału i sprawdzić, jaka jest tonacja i nasycenie kolorów. Tzw. proof pokazuje jak dany projekt graficzny wygląda po wydrukowaniu. Jest to również ostatni moment na ewentualne poprawki. Warto go wykonać przed zleceniem wydruku całego nakładu ulotek czy innych materiałów reklamowych.

Nasza oferta

Zachęcamy do zapoznania się z różnorodną ofertą naszej agencji reklamowej. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży, nabytym umiejętnościom oraz najnowszym rozwiązaniom technologicznym jesteśmy w stanie wykonać nawet najbardziej nietypowe projekty – precyzyjnie, szybko i w atrakcyjnej cenie.

Kategorie: Kolory