RGB to jeden z umownych modeli przestrzeni kolorów, na który składają się trzy podstawowe barwy: czerwona (red), zielona (green) i niebieska (blue). Dzięki właściwościom ludzkiego oka, zmieszanie w określonych proporcjach tych trzech wiązek światła pozwala nam zobaczyć na monitorze określony efekt kolorystyczny (jest to tzw. synteza addytywna).

Z modelem RGB mamy do czynienia między innymi w marketingu internetowym (grafika komputerowa, projektowanie stron internetowych, tworzenie infografik i obrazów publikowanych w sieci). Co istotne, w związku z różnymi parametrami urządzeń, ta sama grafika może wyglądać nieco inaczej na monitorze, ekranie telewizora czy na wyświetlaczu smartfona.

Kredki RGB

Historia i informacje

Rozwój nowoczesnych technologii, w tym grafiki cyfrowej, a także wzrost liczby użytkowników internetu pociągnął za sobą zmianę w zakresie komunikowania. Komunikujemy się za pomocą kolorowych obrazów oglądanych na komputerach czy tabletach, a do ich wyświetlania wykorzystywany jest model przestrzeni barw RGB.

Początkowo system kolorów RGB znalazł zastosowanie w technice analogowej. W 1861 r. James Clerk Maxwell dokonał przełomu w branży fotograficznej wykonując pierwszą barwną fotografię. Natomiast w 1928 r. John Logie Baird, wykorzystując przestrzeń kolorów RGB zaprezentował szerokiej publiczności pierwszy kolorowy przekaz telewizyjny.

Podstawowa paleta wartości kolorów RGB

Każdy projekt graficzny ma przypisane konkretne wartości dla zastosowanych w nim kolorów. Najpopularniejszy jest 24-bitowy zapis barw – po 8 bitów na każdą składową modelu RGB. W rezultacie każdy kolor w tej przestrzeni może przyjmować 256 różnych wartości. Jeśli wszystkie 3 składowe RGB przyjmą najwyższą wartość 255, powstanie kolor biały.

Natomiast jeśli wartość dla trzech składowych wyniesie 0, na monitorze zobaczymy kolor czarny. Miksowanie trzech wyjściowych barw RGB pozwala uzyskać dowolny kolor, a wachlarz możliwości jest bardzo szeroki. Każdy realizowany w naszej agencji projekt graficzny to starannie dobrana kompozycja precyzyjnie określonych wariantów kolorystycznych.

Zastosowanie i wykorzystanie RGB

Model RGB znalazł szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywany przez grafików komputerowych, ale nie tylko. Pojęcie przestrzeni koloru RGB wiąże się również z branżą elektroniczną i informatyczną. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wyświetlanym obrazem, zetkniemy się z modelem RGB.

Red Green Blue - paleta RGB

Trzy podstawowe kolory RGB pozwalają uzyskać szerokie spektrum barw pochodnych. Z przestrzeni barw RGB korzysta się projektując banery reklamowe i wszelkie inne grafiki do internetu. Zapis koloru w postaci modelu RGB ma zastosowanie w urządzeniach projekcyjnych oraz detekcyjnych.

Urządzenia wykorzystujące RGB

Do urządzeń wykorzystujących RGB zalicza się czujniki koloru (detektor barw), czy też modne ostatnimi czasy systemy oświetleniowe, w tym taśmy LED RGB oraz wzmacniacze RGB. Monitory, skanery, telewizory, projektory, tablety czy aparaty fotograficzne pracują na modelu RGB, natomiast wszelkie urządzenia drukujące korzystają z modelu CMYK.

Co ważne, nie każdy projekt graficzny opracowany w oparciu o model RGB da się wydrukować. Soczyste kolory, które widzimy na monitorze, po wydrukowaniu mogą być mniej intensywne. Dlatego warto pamiętać, że tylko prawidłowe ustawienie opcji kolorystycznych danego projektu oraz praca na najwyższej jakości sprzęcie pozwoli nam uzyskać zadowalające efekty.

Różnice pomiędzy RGB a innymi paletami jak np. CMYK

Przestrzenie RGB i CMYK nie są takie same. RGB zawiera znacznie więcej wariantów barw. Bardzo ważna jest właściwa kalibracja procesu druku. Warto ponadto wydrukować odbitkę próbną i zobaczyć, jak dany projekt graficzny prezentuje się „na żywo”. W przypadku pytań dotyczących projektowania graficznego lub druku offsetowego, zachęcamy do kontaktu z naszą agencją.

Kategorie: HistoriaKolory