Kolory z palety RAL otaczają nas niemal wszędzie. Przy pomocy RAL można precyzyjnie opisać kolorystykę produktów przemysłowych, urządzeń, pojazdów, elementów architektury oraz aranżacji wnętrz, a także materiałów reklamowych. Paleta RAL niesie nieocenioną pomoc wielu zakładom przemysłowym, firmom usługowym oraz ich klientom.

Dzięki wykorzystaniu palety odcieni RAL wykonawca wie, czego chce klient, a klient ma pewność, że otrzyma produkt zgodny z oczekiwaniami. Stosowanie kolorów zdefiniowanych w palecie RAL pozwala nam zapewnić najwyższą jakość wykonywanych projektów. Gwarantujemy rzetelne podejście do każdego powierzonego nam zadania.

Historia i informacje o RAL

RAL to skrót od niemieckiej nazwy Reichsausschuss für Lieferbedingungen. Był to Państwowy Komitet do Spraw Warunków Dostaw, założony w 1925 roku przez niemiecki rząd i firmy prywatne. W 1927 roku pojawił się pierwszy rejestr 40 kolorów podstawowych, który z biegiem lat powiększał się o nowe odcienie.

Paleta RAL szybko stała się standardem w większości krajów europejskich, w tym w Polsce. Aktualnie rejestrem kolorów RAL zajmuje się RAL Deutsches Institut für Gütesicherung und Kennzeichnung, który stoi na straży standardów kolorystycznych RAL i jest również producentem oryginalnych wzorników kolorów.

Kolory RAL

Rodzaje palet i kolorów RAL

Wyróżnia się dwie podstawowe kolekcje: RAL Classic i RAL Design System. Ta pierwsza obejmuje kolory podstawowe i można ją rozpoznać po 4-cyfrowych oznaczeniach odcieni. Pierwsza cyfra sugeruje przynależność koloru do danej grupy, np. 1 to żółcie, a 5 – odcienie niebieskiego. Wadą RAL Classic jest ograniczony zakres kolorów, zwłaszcza tych najjaśniejszych, jak biały czy szary.

RAL K7 Classic i RAL K5 Classic to najpopularniejsze próbniki, prezentujące pełną paletę RAL CLASSIC. Natomiast paleta RAL Design System zawiera aż 1688 odcieni. Różnica między paletą Classic a kolekcją Design System polega na systematyce wyboru barw i ich oznaczeniu. Każdy kolor opisany jest za pomocą 7-cyfrowego kodu.

Wykorzystanie RAL

Przy produkcji różnego typu tablic, kasetonów czy szyldów reklamowych wykorzystujemy system RAL, który znacznie ułatwia odnalezienie odpowiedniego koloru na etapie planowania projektu. W oparciu o kolekcję kolorów RAL wykonujemy między innymi kasetony, których konstrukcja malowana jest proszkowo na kolor wybrany przez klienta.

System RAL jest stosowany w przemyśle lakierniczym, budowlanym, meblowym itp. Dzięki oznaczeniom barw można łatwo określić kolor frontów mebli, farb do ścian czy kolor samoprzylepnych folii PVC. Co więcej, wykorzystanie barw oznaczonych w palecie RAL umożliwia masową produkcję przedmiotów o tym samym kolorze.

Ral a inne przestrzenie kolorów – RGB

W odróżnieniu od modelu przestrzeni kolorów RGB, paleta RAL stanowi zestaw odrębnych kolorów. Nie jest więc modelem przestrzeni barwnej, lecz punktami kolorów na mapie. Warto podkreślić, że dokładność, z jaką można przekonwertować barwy RAL do odcieni w przestrzeni RGB zależeć będzie od zakresu tych przestrzeni.

Natomiast konwersja kolorów RGB do RAL w uproszczeniu polega na odnalezieniu najbliższego odpowiednika koloru RAL. Konwersja kolorów RAL do przestrzeni Adobe RGB zwykle daje lepsze rezultaty niż zamiana na kolory przestrzeni sRGB. Nieco gorzej wygląda sytuacja z wąską przestrzenią CMYK. Warto jednak zaznaczyć, że w pewnych obszarach wykracza ona poza zakres przestrzeni RGB.

CMYK

Podobnie jak w przypadku RGB konwersja barw CMYK do RAL może dać mniej lub bardziej przybliżony rezultat. Mając wartość CMYK należy odnaleźć najbardziej zbliżony kolor z palety RAL. Konwersję na linii CMYK-RAL można przeprowadzić w oparciu o opracowane przez RAL Institut oprogramowanie RAL Digital. Pozwala ono na znalezienie najbliższych wartości nie tylko CMYK i RGB, ale także HLC, LAB i HEX.

Wiele firm korzysta z udogodnienia w postaci palety (wzornika) kolorów RAL z przypisanymi odpowiednikami CMYK. To znacznie ułatwia proces uzgadniania z klientem koloru produktu. Trzeba jednak pamiętać, że z uwagi na różne parametry monitorów i wyświetlaczy, efekt kolorystyczny gotowego wyrobu może się różnić od tego widzianego na ekranie.

Jak sprawdzić kolor RAL?

Dzięki nowoczesnym urządzeniom do identyfikacji kolorów możliwe jest precyzyjne rozpoznanie danej barwy. Aby uprościć proces analizy koloru wystarczy zastosować specjalny czytnik oparty na popularnych systemach RAL, Pantone czy NCS. W przypadku jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem.

Kategorie: Historia